U veljači 2023. godine obilježava se 40 godina od prve srodne transplantacije koštane srži u Hrvatskoj. Tada je to bila jedina transplantacija koštane srži dok danas govorimo o obliku transplantacije i obliku transplantata. Tadašnji Centar za transplantaciju koštane moždine, danas Odjel za transplantaciju krvotvornim matičnim stanicama, već u imenu odjela vidimo da je u tom periodu od 39 godina došlo do velike promjene u obliku i načinu liječenja i zdravstvene njege hematoloških bolesnika.
Proteklih godina bilo je svakojakih situacija od burnih ratnih godina (Domovinski rat) godine potresa, godine pandemije virusom Covida naš program transplantacija nije prekidao sa radom nego je usprkos svemu imao svoj trend napredovanja.
Počelo se te davne 1983. godine s tri transplantacijske jedinice nazivom šator što je doslovno i bilo, da bi se vremenom proširili na transplantacijski odjel od 18 kabina i 7 bolničkih ležajeva. Rekonstrukcijom odjela 2009 godine dobivamo današnji izgled odjela od 21 jednokrevetne kabine s pripadajućim sanitarnim čvorom od čega 6 kabina služe za liječenje autolognom transplantacijom dok 15 kabina služe za liječenje alogenom transplantacijom građevinski smještenih na dvije lokacije.
Uz program srodnih transplantacija 1988 godine pokrenuo se i postupak liječenja autolognom transplantacijom što i danas ima široku primjenu u nizu hematološko onkoloških oboljenja. Od 1988 godine do danas učinjena je 1991 autologna transplantacija.
Uz postojeći Registar koji se sastojao od srodnih darivatelja 2009. godine osniva se Registar dobrovoljnih darivatelja i Zaklade Ana Rukavina te dolazi do povećanja izgleda za pronalaskom podudarnih nesrodnih darivatelja koštane srži. U tom smjeru ide intenzivna međunarodna suradnja s nacionalnim registrom drugih država što dodatno doprinosi pronalasku darivatelja i rastu broja transplantacija,a time i boljim rezultatima liječenja hematoloških bolesnika
- 61.300 upisanih u registar
- 57.000 potpuno HLA tipizirani
- 98 patients liječenih aloTKS od HR donora (67 HR, 26 inozemnih, 5 umbilikalnih)
Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja KMS 2006. – 2019.
Od veljače 1983 kada je učinjena 1. transplantacija koštanom srži do danas učinjeno je 1423 srodnih i i nesrodnih transplantacija što koštanom srži što perifernim matičnim stanicama i jednim malim djelom matičnim stanicama iz pupkovine
Šireći program transplantacija širila se i djelatnost kako liječnička tako i sestrinska. Broj prikupljanja koštane srži kao oblika transplantata se povećava i ukazuje se potreba za podizanjem kvalitete rada.
Dugogodišnjim radom na podizanju kvalitete rada i postizanju ujednačenosti postupaka transplantacijski program 2018 godine dobiva akreditaciju FACT-JACIE- najveću svjetsku akreditaciju u području transplantacije krvotvornim matičnim stanicama .Ona je garancija visoke kvalitete i potrebno je svake 4. godine obnavljati licencu .
Centar za transplantaciju Zavoda za hematologiju akreditivni je Centar Europske grupe za transplantaciju matičnih stanica za liječenje od srodnog i nesrodnog podudarnog davatelja.
Posljednjih godina u starijih se bolesnika provodi liječenje transplantacijom uz primjenu manje intenzivne pripreme, čime se smanjuje neposredna toksičnost pripreme. Povisivanjem dobne granice, kazuistika bolesnika se mijenja te su potrebe za zbrinjavanjem takvih bolesnika sve zahtjevnije i iziskuju veću angažiranost svog osoblja.
Transplantacijski program obuhvaća zbrinjavanje i pedijatrijske populacije . Godišnje se transplantacijom liječi između 10-12.djece.U zbrinjavanju djece sudjeluju i roditelji tako da su i cijele obitelji uključene u skrb. Djelatnosti psihologa, pedagoga i psihijatara uključenih u skrb šire potrebu za dodatnim obrazovanjem sestara i stjecanju dodatnih vještina zdravstvene njege dječije psihijarije i psihologije.
Multidisciplinarni rad od timskog rada niza djelatnosti kao što su hematološka, transfuziološka, pedijatrijska neurološka, radiološka, citološka, patološka, mikrobiološka, psihološka te niz djelatnosti kao Centar za prehranu dijetetičari ,fizioterapeuti i niz drugih djelatnosti veliki su svakodnevni izazov u sestrinskom radu obzirom da smo mi te koje sve koordiniramo kako bi naši bolesnici bili što kvalitetnije zbrinuti.
Surađujući od samih početaka transplantacije sa europskim i svjetskim centrima postignuti su današnji stavovi te podignute vrijednosti znanja i vještina. Profesionalni identitet razvijao se kroz razmjenu iskustava i primjenu novih tehnologija. U samom početku uzori su nam bili transplantacijski centar u Baselu te prestižni centar u Americi u Salt Lake Sity-u- Utah gdje su naše kolegice boravkom usvojile stavove i standarde u zdravstvenoj njezi transplantiranih bolesnika.
U stalnoj želji za širenjem znanja kontinuirano sestre hematologije sudjeluju u nizu tečajeva trajne edukacije kako u zemlji tako i u inozemstvu: Stručni skupovi medicinskih sestara i tehničara hematologije i transfuziologije, Samostalni stručni skupovi hematoloških medicinskih sestara i tehničara, Tečaj za medicinske sestre- Principi kvalitete rada medicinskih sestara, godišnji Simpozij onkološko hematološka sekcija medicinskih sestara, Tečaj trajne edukacije Referentni centar za bolničke infekcije KBC Zagreb, Prevencija infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi, Visoka zdravstvena škola, Zagreb-Management u sestrinstvu, European group for blood and marrow transplantation prisustvovanje na godišnjoj razini kao aktivni članovi Europske škole za transplantacijsku hematologiju.
Pisanjem priručnika za bolesnike kao što su :Priručnik za bolesnike nakon transplantacije koštane srži 2005, Prehrana bolesnika sa zloćudnim tumorom 2008, Priručnik za bolesnike nakon transplantacije krvotvornim matičnim stanicama 2021, olakšava se bolesnicima da prođu kroz složeni postupak liječenja.
Izradom Protokola za standardizirane postupke u zd. njezi transplantiranih bolesnika sestre podižu stupanj kvalitete i postižu profesionalnije djelovanje. Sudjelovanjem u izradi Priručnika za studij sestrinstva- Zdravstvena njega bolesnika oboljelih od bolesti krvi i krvotvornih organa 2010. omogućilo se generacijama sestara da što prije usvoje znanja i time podižu kvalitetu zdravstvene njege hematoloških bolesnika.
U nizu znanstvenih radova sestara na Zavodu za hematologiju ističe se istraživački rad kolegice pod nazivom Kvaliteta života nakon transplantacije krvotvornim matičnim stanicama-Mogući problemi seksualnog života. Prepoznaje se potreba brige za kvalitetom života nakon transplantacije i pokušava se bolesnicima približiti moguće probleme i ohrabriti ih da razgovaraju o tome i traže pomoć te se skine stigma sa teme o seksualnosti. Spoznaja da u problemima nisu sami nego uvijek imaju pruženu ruku podrške mijenja i psihičku stabilnost naših transplantiranih bolesnika.
Brinući o problemima i kvaliteti života naših transplantiranih bolesnika, pogotovo u onih s aktivacijom jedne od najtežih komplikacija transplantacije – reakcije primatelja protiv davatelja – GVHD-a sestrinski tim i tim liječnika uz inozemnu pomoć organizir – Program zbrinjavanja i praćenja kroničnog GVHD-a. Razmjenjujući iskustva s vanjskim centrima sestre osiguravaju zdravstvenu njegu naših bolesnika kao i drugih bolesnika transplantiranih u svijetu te rade na postizanju bolje kvalitete života.
Program kontinuiranog i redovitog praćenja transplantiranih bolesnika provodi se kroz Ambulantu za imunokompromitirane bolesnike i Dnevnu bolnicu Zavoda za hematologiju.
Trenutna situacija s pandemijom Covidom nije zaustavila sestre na hematologiji u njihovom radu, aktivno se sudjeluje u nizu E- tečajeva i održan je – Virtualni work shop on the care of patiens vith GVHD-practical advice and exchange of expirience 2021.
Veliki su izazovi i burna vremena pred nama i nadamo se da ćemo i dalje biti kao i do sada ukorak sa europskim i svjetskim postignućima kako u liječenju tako i u zdravstvenoj njezi hematoloških bolesnika.
Nurka Rustan bacc. med .techn.
Marina Sedlar bacc. med. techn.
.