Što je sepsa?
Kako bismo lakše razumijeli sepsu, usporedit ćemo ju na sljedeći način. Sjećate li se kada ste zadnji put imali bolan prišt? Poznato nam je da se u srednjem djelu prišta nalazi gnoj te oteklina i bolno crvenilo okolo prišta. Ta bol okolo prišta je zapravo kontrolirana reakcija organizma. Zamislite da se ta bol umnogostruči te proširi putem svih žila na čitav organizam. Takva je procedura upravo i kod sepse. Reakcija organizma zna biti vrlo osebujna da može izazvati velike štete.
Koji bi bili uzroci sepse?
Mali broj svih bakterijskih infekcija prelazi u sepsu. Ona se uglavnom javlja kod starijih ljudi te kod djece, no i kod bolesnika sa oštećenim imunološkim sustavom. Sepsa se čak može pojaviti i nakon kirurškog zahvata. Naravno, znamo da svaka operacija ima svoje potencijalne komplikacije. Bilo koji tip infekcija može doći do sepse, no najčešći su upala pluća, infekcija abdomena, bubrega i krvotoka.
SVE OTPORNIJE BAKTERIJE?
Mnogi tipovi bakterija su trenutno otporni na antibiotike. Važno je naglasiti savjesnu uporabu antibiotika, kako od strane liječnika tako i od strane pacijenata.
Koji su simptomi i znakovi sepse?
Simptomi sepse, posebno u samom početku, često su zamijenjeni nekim drugim bolestima jer su vrlo općeniti, no nastaju uvijek kao posljedica teške infekcije
- Povišena tjelesna temperatura
- Tahikardija
- Znakovi uzročne infekcije
- Ubrzani rad srca
- Problemi s disanjem
- Smanjena budnost
- Nerazgovijetan govor
- Hladne ili koščate ruke
- Smanjeno izlučivanje urina ili tamniji (više koncentrirani) urin
- Promjena mentalnog stanja
- Niski krvni tlak
- Marmorizirana ili blijeda koža
TEŠKI OBLICI SEPSE
Sepsa se može pogoršati čak i prilikom liječenja. O teškoj sepsi govorimo kada dolazi čak i do otkazivanja organa kao na primjer bubreg, jetra i pluća.
Poseban slučaj sepse koji se 20 – 30 puta godišnje pojavi i u Hrvatskoj, je meningokokna sepsa. Najčešće epidemije meningokokne sepse se javljaju u kolektivima primjerice školi, vrtićima, vojarnama i sl.
U Hrvatskoj se zadnjih godina registrira 30-50 bolesnika s meningokoknom sepsom i/ili meningitisom.
KAKO LIJEČITI SEPSU?
- Osnovni cilj u liječenju sepse jest eradikacija upalnog žarišta
Rani agresivni tretmani liječenja povećavaju šansu za potpuni oporavak.
Osobe sa težim oblikom sepse trebaju biti pod stalnim nadzorom te na intenzivnoj njezi u bolnici.
Liječenje sepse može uključivati:
- Antibiotike – tretman s antibioticima počinje odmah
- Vazopresore – ako pacijentov krvni tlak i dalje ostane nizak čak i nakon primanja intravenske tekućine primit će ovaj lijek koji pomaže u povećavanju krvnog tlaka
Uz sve mogućnosti liječenja, veliki izbor antibiotika i suportivne terapije, oko 50% bolesnika razvije sliku septičkog šoka, kojeg je smrtnost, ovisno o seriji, od 50 pa i do 90%.
Nikolina Jurišić, med.techn.