HEMOFILIJA – 17. LJETNI EDUKACIJSKI KAMP U TUHELJSKIM TOPLICAMA
Hemofilija je poremećaj sustava zgrušavanja krvi. Dva su oblika bolesti hemofilija A manjak faktora VIII i hemofilija B manjak faktora IX. Pojavljuje se u tri oblika bolesti: blagi, umjereni i teški. Što se ranije bolest otkrije teži je oblik. Hemofilija je nasljedna bolest u kojoj su žene prenosioci bolesti, zdravi …
KVALITETA ŽIVOTA I PSIHOLOŠKA PODRŠKA – Zajednički Webinar udruga KROMREŽA HMST i MIJELOM CRO
Program Kontinuirana skrb i podrška oboljelima od multiplog mijeloma Poštovane kolegice i kolege, poštovani suradnici, oboljeli i članovi obitelji oboljelih od multiplog mijeloma, U ožujku, mjesecu svjesnosti o multiplom mijelomu, održan je zajednički webinar Udruge KroMreža HMST i Udruge za podršku oboljelima od multiplog mijeloma – Mijelom CRO. Webinar je …
ANEMIJA I VAŽNOST PREHRANE
Anemija je stanje koje je karakterizirano sniženim vrijednostima eritrocita i hemoglobina u krvi. Crvena krvna zrnca ili eritrociti vežu na sebe hemoglobin, protein koji je bogat željezom te se vežu za kisik u plućima i prenose ga do tkiva u cijelom tijelu. Budući da anemija smanjuje broj crvenih krvnih stanica …
Kronična mijeloične leukemija u djece KML – Svjetski dan kronične mijeloične leukemije, 22. rujna
KML pojavljuje se rijetko kod djece. To je bolest koja obično započinje blagom anemijom i trombocitozom, zatim poraste broj leukocita, uz povećanje jetre i slezene. Bolest je u 99% slučajeva obilježena pojavom transformacije protoonkogena ABL s drugog kraja kraka 9 kromosoma na drugi krak 22 kromosoma, gdje se nalazi protoonkogen …
Svjetski dan darivatelja koštane srži, 18. rujna
Ljudsko tijelo čudesna je cjelina sastavljena od dijelova od kojih svaki ima svoju zadaću i doprinosi skladnom funkcioniranju. Upravo tako i naša koštana srž predstavlja vrijednu tvornicu u kojoj se nalaze matične stanice koje se neprestano dijele i iz stanica koje nastaju njihovom diobom nastaju krvne stanice: eritrociti, leukociti i …
Svjetski dan sigurnosti pacijenta, 17. rujna
Svjetska zdravstvena organizacija na današnji dan obilježava svjetski sigurnosti bolesnika. Sigurnost bolesnika je prevencija, otklanjanje i unaprjeđenje zaštite od neželjenih događaja tijekom procesa zdravstvene skrbi. Pojava pogrešaka i neželjenih događaja mogu se javiti na svim područjima zdravstvene skrbi od postavljanja dijagnoze, izvođenju dijagnostičkih postupaka, kod primjene lijekova, kod razvoja bolničkih …
LIMFOMI – Svjetski dan svjesnosti o limfomima, 15. rujna
Limfni sustav prožima, prehranjuje te prazni tkiva uz pročišćavanje u limfnim čvorovima. U svakom organu ima mnoštvo limfnih žilica koje se sabiranjem združuju u limfne žile. Limfne žile imaju vlastitu stijenku, sličnu venama, te u njima limfa teče istim smjerom kao i krv u venama. Limfni čvorovi uklopljeni su na …
SEPSA – Svjetski dan sepse, 13. rujna
Što je sepsa? Kako bismo lakše razumijeli sepsu, usporedit ćemo ju na sljedeći način. Sjećate li se kada ste zadnji put imali bolan prišt? Poznato nam je da se u srednjem djelu prišta nalazi gnoj te oteklina i bolno crvenilo okolo prišta. Ta bol okolo prišta je zapravo kontrolirana reakcija …
LEUKEMIJE U DJEČJOJ DOBI
Procjenjuje se da u svijetu svake godine od malignih bolesti oboli oko 400 000 djece I adolescenata u dobi od 0 do 19 godina. Učestalost pojedinih bolesti se mijenja ovisno o životnoj dobi, tako da je u prvih pet godina života dvostruko veća nego u dobi od šeste do petnaeste …
MJESEC PODIZANJA SVIJESTI O RAKU KRVI
Ulazimo u mjesec rujan, koji se još i naziva zlatni rujan. Ubiru se zreli plodovi, zlate se zeleni listovi na stablima, počinje nova školska godina, održavaju se mnoge manifestacije… Sve je dobro dok je čovjek zdrav sve je zlatno, sjajno, živahno. Bolest često sav zlatni sjaj zasjeni, od muke pocrvenimo, …