Četvrti Kongres KroMreže hematoloških medicinskih sestara i tehničara s međunarodnim sudjelovanjem održao se u gradu na Dravi,Osijeku od 17.10-20.10.2024. godine. Kongres je okupio 153 sudionika iz svih krajeva lijepe naše, na kojem su sudjelovale i kolegica iz inoemstva ( Srbije i Slovenije ).
Prvog dana kongresa, nakon obraćanja predsjednice KroMreže Vesne Družinić, pozdravnim riječima obratio nam se i predsjednik HKMS Mario Gazić, naglašavajući važnost kontinuirane edukacije i multidisciplinarne suradnje u unaprijeđenju skrbi za hematološke pacijente.
Iako je na kongresu obrađen širok spektar tema, stručni odbor je kao teme kongresa izdvojio sljedeće:
- Cjelovita skrb o oboljelima od akutne leukemije
- Informiranje i edukacija bolesnika i obitelji
- Noviteti u zdravstvenoj skrbi hematološkog bolesnika
- Kako pisati radove
- Umjetna inteligencija u sestrinstvu-da ili ne
- Osnaživanje timskog rada
Ukupno je održano 48 usmenih izlaganja, od kojih su tri predavanja održale kolegice iz inozemstva, dok je u poster sekciji predstavljeno 15 postera. Kao novitet ove godine imali smo parlaonicu u kojoj je bilo 8 usmenih izlaganja, 4 iz tima A te četiri iz tima B. Publika je imala mogućnost glasanja putem QR koda prije i nakon samih izlaganja. Ovakav oblik izlaganja pružio je sudionicima priliku za interaktivnu raspravu o ključnim izazovima u sestrinskoj praksi, uključujući očuvanje integriteta sluznice u imunkompromitiranih bolesnika, prevencija oralnog mukozitisa, prednosti sterilne prehrane u odnosu na neutopeničnu dijetu, te boravka roditelja uz dijete u bolnici. Sudionici su aktivno sudjelovali, iznoseći svoja mišljenja i rješenja.
S ciljem evaluacije uspiješnosti kongresa, sudionici su imali priliku putem QR koda ocijeniti sadržaj, organizaciju i opće dojmove kongresa, te navesi prijedloge za nadolazeće kongrese.
Upitnik je ocijenjivao:
- Materijale i program događanja
- Audio-vizualna pomagala
- Kvalitetu organizacije događaja
- Omiljeno predavanje
- Zadovoljstvo zastupljenim temama
- Vođenje i moderiranje programa
- Ukupnu ocjenu događanja
Upitnik je ispunilo 53 sudionika putem QR koda od čega je 7 muškaraca (13,4 %) i 46 žena (86,5%). Najveći postotak ispitanika je bilo dobnih skupina od 26-35 godina (30,7%), te 36-45 godina (30, %). Najmanje je bila zastupljena dobna skupina od ≤25 godina (9,6 %), nakon nje slijede dobne skupine od ≤ 56godina (11,5%) te 46-55 godina (17,3%).
Materijal i program događanja je u većini ocijenjen sa ocjenom 5 (78,8%,), zatimsa 4 ( 7, 6%) te 3 (1,9%). Audio vizualna pomagala jako visoko kotiraju po ocjenama gdje je čak 39 ispitanika ocjenilo sa odličnim (75 %) ,a 13 (25%) sa vrlo dobrim. Kvaliteta organizacije događanja ocjenjena je sa 5 od strane 44 sudionika (84,6 %), sa 4 od 6 sudionika (11,54 %) te sa 3 od 2 sudionika (3,8%). Od svih predavanja sudionicima se najviše svidjela parlaonica za koju je čak 17 sudionika glasalo kao najbolje predavanje (32,7 %) što nam daje do znanja kako se ovakav format svakako mora ponoviti. U anketi, prema glasovima na drugome mjestu bilo je zapaženo i predavanje „ Primjena i održavanje PICC PORT katetera – prikaz slučaja“ kolegica Irene Vidović i Ljiljane Pomper.
Što se tiče zadovoljstva temama pitanja su bila:
- Jeste li imali dovoljno mogućnosti za postavljanje pitanja- odgovori DA (98 %), djelomično (1,9 %)
- Smatrate li da se znanja koja ste stekli na Kongresu mogu primijeniti u svakodnevnoj praksi?-odgovori DA (96,1 %), djelomično (3,8 %)
- Kako ocjenjujete vođenje i moderiranje programa? -odličan 90,4 %, a vrlo dobar njih 9,6%
Prijedlozi i sugestije za buduće kongrese bili su nastaviti sa interaktvnim oblicima poput parlaonice te povećanje broja pauza između predavanja i debata. Kao prijedlog se našao i obilazak bolnice u gradu u kojem se odvija kongres što je svakako dobara ideja,koju smo prakticirali na našem Kongresu u Puli, ali ona isključivo ovisi o gradu domaćinu.
Kao i svake godine i ove smo nagradili tri najbolja postera, izabrana od komisije koja se sastojala od tri člana: Nina Jajaš, Ivana Kuleš i Iva Vinduška, a nagrađeni su :
- IZAZOVI SESTRINSKE SKRBI KOD PACIJENATA SA STEVENS-JOHNSONOVIM SINDROOMOM NAKON ALOGENE TRANSPLANTACIJE KRVOTVORNIH MATIČNIH STANICA – KBC Zagreb, Zagreb; Valentina Pomper Vragović, Job Rexal Perez Gaddi, Nurka Rustan
- SESTRINSKO ISKUSTVO PRIMJENE CAPHOSOLA U PREVENCIJI ORALNOG MUKOZITISA – OB Dr. Anđelko Višić, Bjelovar ; Ivan Šimunić, Vesna Družinić
- MYLOTARG U LIJEČENJU AML – KB Dubrava, Zagreb; Suzana Ivoš, Ivana Hodak, Antonio Kuprešak
I na ovom Kongresu su nas podržali liječnici hematolozi koji su nam prenjeli svoja znanja i iskustva, i koji su prepoznali važnu ulogu medicinskih sestara u cijelovitoj skrbi za hematološkog pacijenta.
Još jedan kongres pod vodstvom predsjednice Vesne Družinić, dopredsjednice Ljiljne Pomper i Suzane Ivoš, te tajnice Josipe Belev pružio nam je kvalitetetan program i omogućio nam je priliku za stjecanjem novih znanja. Zahvaljujem se svim sudionicima čija je prisutnost činila ovaj događaj vrijednim i inspirativnim. Stekli smo ponovno nova poznanstva, širimo mrežu ne samo u profesionalnom nego i u prijateljskom smislu, što nas čini bogatijima. Veslim se daljnjoj suradnji, zajedničkim ciljevima i izazovima.
Vidimo se sljedeće godine!
Nina Jajaš