U organizaciji udruge KroMreža hematoloških medicinskih sestara i tehničara, od 17. do 20. listopada 2023. održan je Četvrti Kongres KroMreže HMST s međunarodnim sudjelovanjem, izvanrednom okupljanju medicinskih i tehničara posvećenih hematologiji, koji se je održao u prostorima hotela Osijek, u Osijeku gradu bogate povijesti i kulture, smještenom na obali Drave. Osijeku gradu koji nije samo centar Slavonije, nego i srce hrvatske gostoljubivosti.

Kongres je okupio  153 sudionika iz svih dijelova Hrvatske i to ne samo članice hematoloških odjela, već i mješanih onkološko-hematoloških odjela i dnevnih bolnica gdje se zbrinjavaju hematološki bolesnici. Kongres je imao i međunarodni karakter, te su se kao predavači pridružile kolegice iz Slovenije i Srbije, koje su prikazale iskustva iz svoje radne sredine, kao i organizaciju rada na svojim odjelima. Kolegica iz Slovenije, Polona Frelih Klanšček, ispred EBMT-a – EUROPEAN SOCIETY FOR BLOOD AND MARROW TRANSPLANTATION, zajednice zdravstvenih djelatnika uključenih u zbrinjavanje i liječenje pacijenata transplantacijom krvotvornih matičnih stanica, odnosno koštane srži i pacijenata liječenih staničnom terapijom, prikazala je njihov rad i pozvala je na osnivanje istočne grupe medicinskih sestara i tehničara koji skrbe za takve pacijente, a koji bi se aktivnije uključili u rad organizacije.

Tijekom kongresa imali smo prilike čuti istaknute govornike, sudjelovati u interaktivnim radionicama i raspravama te razmjeniti iskustva. Bila je to prilika da steknemo i dijelimo svoje znanje, iskustvo i inovacije kako bi smo unaprijedili našu praksu i doprinjeli boljem i sigurnijem zdravstvenom sustavu. Tijekom kongresa proširili smo i postavili nove ciljeve, povezali se sa stručnjacima iz različitih dijelova Hrvatske i svijeta, stekli nova prijateljstva i osnažili se kako bismo se nosili s izazovima koji nas čekaju.

OTVARANJE KONGRESA

Prvoga dana kongresa, prilikom otvaranja, istaknuli smo da ovaj kongres nije  samo prilika za stručno usavršavanje, već i za jačanje naših međusobnih veza, razmjenu iskustava i najnovijih znanja iz područja hematologije. Uloga hematoloških sestara ključna je u pružanju skrbi našim pacijentima, a kontinuirana edukacija i usavršavanje osiguravaju da budemo u toku s najnovijim dostignućima. Organizacija ovakvih sastanaka omogućuje nam da, kroz predavanja i radionice, unaprijedimo svoje vještine i budemo još bolji u svakodnevnom radu. Razmjena iskustava sa stručnjacima i kolegama omogućuje nam da se suočimo s izazovima na koje nailazimo u praksi i zajedno pronađemo inovativna rješenja.

Važno je napomenuti da osim stručnog dijela, ovi susreti imaju i neizmjernu društvenu vrijednost. Povezivanje s kolegicama iz cijele zemlje jača našu zajednicu i omogućuje nam da zajedno rastemo i napredujemo.

Kao i kod ranijih kongresa , čast nam je svojim dolaskom iskazao Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara, koji je podravio prisutne i lijepim riječima osvrnuo se na dosadašnji rad udruge. Upoznao prisutne što se trenutačno događa u sestrinstvu Hrvatske, gdje se stiglo s specijalizacijama iz područja hematologije, te spomenuo i uredbu Vlade Republike Hrvatske o koeficijentima i uočenim nelogičnostima i anomalijama . Zaželio je sudionicima uspjeh u daljnjem radu kongresa, napredovanju i stručnom usavršavanju.

OPĆENITO O KONGRESU

Sa zadovoljstvom mogu reći da su predavanja bila  kvalitetna i zanimljiva, održano je ukupno 48 predavanja, te je pristiglo 15 stručnih postera, koja su obuhvatila glavne teme ovoga kongresa:

  • Cjelovita skrb o oboljelima od akutne leukemije
  • Informiranje i edukacija bolesnika i obitelji
  • Noviteti u zdravstvenoj skrbi hematološkog bolesnika
  • Kako pisati radove
  • Umjetna inteligencija u sestrinstvu – da ili ne

Pod pokroviteljstvom farmaceutskih firmi održano je 8 predavanja koja su se bavila raznim temama, od primjene novih terapija u liječenju hematoloških bolesti – bispecifičnim protutijelima u multiplom mijelomu, Xospati u liječenju AML, primjeni Polivya u 1 liniji liječenja DLBCL-a, te novoj terapijskoj opciji u prvoj liniji KLL-a, o mogućnostima ambulantnog liječenja „Unfit“ pacijenata s AML-om, prevenciji CMV infekcijeu djece liječenih alogenom transplantacijom, a upoznali smo prednosti i iskustva sub cutane primjene imunoglobulina – Gammanorma. Saznali smo i o najčešćem poremećaju krvarenja Von Wilebrandovoj bolesti te su sudionici kongresa putem QR koda mogli procjeniti da li je njihovo krvarenje normalno.  Naši pokrovitelji uviđaju i važnost sestrinske skrbi u liječenju hematoloških bolesnika te su posvetili dio  predavanja kvaliteti života naših bolesnika, sestrinskim intervencijama u skrbi za oboljele od KLL-a u kojoj je kvaliteta života na prvom mjestu, ulogu medicinske sestre u ambulantnom liječenju „unifit“ pacijenata s AML-om., važnost medicinske sestre u edukaciji samoprimjene lijeka Hemlibre, kao i zajedničko putovanje medicinskih sestara i pacijenata oboljelih od hemofilije prema normalizaciji hemostaze.

Predavanja su bila tematski raspoređena u sesije i nakon otvaranja uslijedio je početak radnog dijela, predavanjem pozvanog predavača prof. dr. sc. Marijane Braš, Centar za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, koja nam je svojim predavanjem približila „Važnost supervizije u prevenciji sindroma sagorijevanja medicinskih sestara u hematologiji“.

Kako i na koji način zdravstvena pismenost medicinskih sestara utječe na  informiranje i edukaciju hematoloških pacijenata i obitelji, izložila nam je Ljiljana Pomper, Klinička bolnica Merkur, Zagreb, „Utjecaj zdravstvene pismenosti medicinskih sestara na informiranje i edukaciju hematoloških pacijenata i obitelji.“ Naučili smo koliko je važna edukacija medicinskih sestara za održavanje visokog nivoa zdravstvene pismenosti, te kako se to odražava na kvalitetu pružene skrbi hematološkim bolesnicima.

Na koji način umjetna inteligencija može pomoći medicinskim sestrama u njihovom svakodnevnom radu saznali smo  kroz predavanje kolegica Daniele Ikanović i Romane Farkaš, KBC Rijeka, „Primjena umjetne inteligencije u sestrinstvu.“

Što uključuje i na koji način kreiramo profesionalni razvoj naučila nas je Iva Vinduška Jeftić i Ivana Kuleš, Škola za medicinske sestre Mlinarska, Zagreb i KBC Osijek, Osijek, kroz predavanje „Kreiranje profesionalnog razvoja u kontekstu osobnog rasta i razvoja“.

Kolika je važnost psihološke podrške i koje su to sve faze suočavanja s onkološkom bolešću prisjetili smo se kroz predavanje psihologice Nikoline Vučemilo, KB Merkur, Zagreb.

Drugi dan kongresa bio je posvećen cjelovitoj skrbi bolesnika oboljelog od akutne leukemije i nakon uvodnog predavanja pozvanog predavača prim. Pavle Rončevića o novostima u liječenju akutnih leukemija, koji je u svom izlaganju istaknuo je da su to bolesti koje zahvaćaju široki raspon simptoma, zahvaćaju brojne organske sustave te zahtjevaju široku i vrlo detaljnu (skupu?) dijagnostiku i liječenje. Nakon toga uslijedila su brojna predavanja koja su obuhvatila različite aspekte zdravstvene skrbi bolesnika s akutnom leukemijom.

Pozvani predavač Damjan Abou Aldan, Srednja škola Koprivnica, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, kroz predavanje „Sestrinska paradigma kao vodič u pisanju stručnih i znanstvenih radova“, a koje je pobudilo veliki interes slušača, na vrlo interesantan način pokušao je približiti što to sve medicinske  sestre istražuju i koji su to fenomeni koji se tiču njih samih. Kako istraživanje u sestrinstvu zahtijeva drugačiji pristup u promišljanju istraživačkih pitanja koja bi se trebala odmaknuti od klasične bio-medicinske paradigme i približiti jedinstvenoj sestrinskoj paradigmi koja se u svojoj biti temelji na razumijevanju iskustva čovjeka kao pacijenta i međusobnog utjecaja odnosa između njega i medicinske sestre.  

Tijekom slijedećih dana uslijedile su brojne sesije koje su obrađivale različite aspekte zdravstvene skrbi hematološkog bolesnika, te se tako govorilo o sestrinskim postupcima u praćenju pacijenata liječenih CAR-T stanicama, primjeni bispecifičnih protutjela u liječenju limfoma, primjeni PRGF gela kod bolesnika sa Von Wilebrandovom bolesti, svakodnevnoj fizičkoj aktivnosti osoba s hemofilijom, kvaliteti života nakon kardiopulmonalne reanimacije, poremećaju spavanja kod djece koja se liječe od ALL-a.  

Nismo zaboravili ni na kvalitetu života pacijenta oboljelih od malignih bolesti.  Sve više se govori i o duhovnosti, vjeri kao odgovoru na bolest i patnju kod bolesnika s malignom bolesti, kao jednog važnog aspekta života.

OSOBITOSTI KONGRESA

Kongres u Osijeku imao je i jednu novinu, a to je bila organizacija PARLAONICE na temu „Dvojbe u pristupu zdravstvene skrbi hematološkog imunokompromitiranog bolesnika“. Sudionici parlaonice bili su raspoređeni u dva tima; tim A: Anja Benkus, Maja Dragičević, Matilda Rudec, Matea Vukoje i tim B: Julijana Bralo, Ruža Jakovac, Perez Gaddi Job Rexal, Suzana Ivoš, a moderator parlaonice bila je Vesna Družinić.

Timovi su imali zadatak da kroz 10 minuta obrane svoj pristup u zdrastvenoj skrbi hematološkog imunokompromitieranog bolesnika. Publika je imala mogućnost glasanja putem QR koda prije i nakon samih izlaganja. Ovakav oblik izlaganja pružio je sudionicima priliku za interaktivnu raspravu o ključnim izazovima u sestrinskoj praksi, uključujući očuvanje integriteta kože i  sluznice u imunkompromitiranih bolesnika, prevenciji oralnog mukozitisa, prednosti sterilne prehrane u odnosu na neutopeničnu dijetu i obratno, te boravka roditelja uz dijete u bolnici. Sudionici su aktivno sudjelovali, iznoseći svoja mišljenja i rješenja.

Učesnici u raspravi, složili su se da sestrinska skrbi hematološkog imunokompromitiranog bolesnika podrazumijeva multidisciplinarni, individualizirani i preventivno usmjeren način rada koji se prilagođava specifičnim potrebama tih pacijenata. Suvremeni pristup u sestrinskoj skrbi za imunokompromitirane hematološke bolesnike temelji se na kontinuiranoj edukaciji i primjeni najnovijih smjernica i postupaka kako bi se postigla optimalna sigurnost, kontrola rizika i podrška u procesu ozdravljenja.

Drugi novitet i zapaženo predavanje „Primjena i održavanje PICC PORT katetera- prikaz slučaja“ autora Irene Vidović i Ljiljane Pomper iz Kliničke bolnice Merkur, koje su kroz slučaj prikazale nove mogučnosti u osiguravanju trajnog centralnog venskog pristup za  hematološke bolesnike na intermitentnom liječenju imunokemoterapijom. Prikazali su svoje iskustvo i mišljenje o primjeni i održavanju, ove vrste centralnih venskih katetera.

Kao još jedan novitet u pristupu i osiguranju venskog puta kod hematoloških bolesnika, istaknula bih i prikaz  kolegice Suzane Ivoš iz KB Dubrave, koja putem videa prikazuje postavljanje midline katetera, njegovu upotrebu i održavanje.  

Na kongresu, predstavljena je i knjiga autorice Marijane Braš „Susreti – Putovanje prema Novoj ekologiji uma“. Knjiga koja nije namjenjena samo stručnjacima, nego knjiga koja će pomoći svakom čitatelju da otkrije kapi dobrote koja čuči u svima nama. „Knjiga je dokaz da do cilja stižemo, unatoč preprekama i nepravdama, samo vlastitim radom, a uspjeh neće izostati, i zato nikada ne treba odustajati od sebe i svojih ideja“ – citat Veljko Đorđević.

Sve više se na kongres prijavljuju i radova iz područja istraživanja u sestrinstvu, kao i prikazi slučaja, koje treba poticati i koji su vrijedni za razvoj sestrinstva, naše KroMreže i zdrastvene skrbi hematološkog bolesnika. Zapaženi radovi iz područja istraživanja u sestrinsta bili su radovi:

  • Antonela Trobentar, Duška Petranović „Procjena neželjenih događaja, nuspojava i njihove težine od strane medicinskog osoblja nasuprot samoprocjeni istih događaja od strane bolesnika za vrijeme liječenja akutne leukemije“ ,
  • Siniša Demšić, Marija Božulić, Lana Šteković „ Alopecija“.

Na kongresu smo odredili i vrijeme, u trajanju od 3 minute, u kojem su autori postera mogli kratko izložili svoj rad. Pristiglo je 15 stručnih postera u kojim su autori prikazali svoje raznovrsno znanje i iskustvo. Autori su vrijedno radili a komisija za ocjenjivanje postera, Nina Jajaš, Ivana Kuleš i Iva Vinduška Jeftić imali su težak zadatak da izdvoje 3 najuspješnija uratka:

  • prvu nagradu dobili su:Valentina Pomper Vragović, Job Rexal Perez Gaddi, Nurka Rustan „Izazovi sestrinske skrbi kod pacijenata sa stevens-johnsonovim sindroomom nakon alogene transplantacije krvotvornih matičnih stanica“ – KBC Zagreb
  •  druga nagrada je pripala Ivanu Šimuniću, Vesni Družinić „Sestrinsko iskustvo primjene caphosola u prevenciji oralnog mukozitisa – KBC Zagreb“ – KBC Zagreb
  •  treća nagrada je pripala Suzani Ivoš, Ivani Hodak, Antoniu Kuprešak „Mylotarg u liječenju AML“ – KB Dubrava

Smatram da su ciljevi organizacije Kongresa ostvareni, da su prezentirani radovi na Kongresu pridonjeli unapređenju sestrinske skrbi u hematologiji, poboljšanju kvalitete pružene skrbi pacijenata te potaknuli daljnja istraživanja i edukaciju u ovom području skrbi.

Povratne informacije, kroz ispunjavanje upitnika putem QR koda, ali i kroz usmene izjave, sa zadovoljstvom mogu reći da je 4 Kongres KroMreže HMST bio uspješan, po temama zanimljiv, obogaćen istraživanjima, prikazima slučaja i konstruktivnim raspravama. Izazovi u hematologiji su brojni i kompleksni, ali uz suradnju svih nas, našu stručnost i predanost, zasigurno ćemo pronaći inovativna rješenja i ostvariti napredak.

Hvala Vam svima, pozvanim predavačima, svim predavačima, moderatorima, sudionicima kongresa, na vašem doprinosu, prisutnosti i predanosti da Kongres pamtimo po ugodnoj radnoj atmosferi.

Zahvaljujem se svim sponzorima koji su nam pomogli u realizaciji Kongresa, kao i tehničkom organizatoru agenciji Vivid Orginal d.o.o.

S poštovanjem, srdačno vaša

Vesna Družinić mag. med. techn.

predsjednica KroMreže HMST